• 021-88854295
  • مشاوره و سفارش

شرکت تجهیزات و فناوری کاویان

دیفیوزر حباب ریز و حباب درشت هوادهی

 دیفیوزر حباب ریز ایرانی

اهمیت دیفیوزر درصنعت آب و فاضلاب

شرکت کاویان سازنده دیفیوزر های هوادهی در حوزه آب و فاضلاب و پرورش ماهی میباشد ، دیفیوزر کاویان از ظرفیت های هوادهی بالایی برخوردار میباشد که در این روش ها هوادهی عمقی ، جهت انتقال و تزریق بهتر هوا به فاضلاب یا آب است .

دیفیوزر دیسکی از نظر هوادهی به دو بخش دیفیوزر دیسکی حباب ریز هوادهی ، دیفیوزر دیسکی حباب درشت هوادهی تقسیم می شود . که هر کدام کاربرد و خاصیت خود را دارد ،به وسیله دیفیوزر های حباب ریز هوادهی ساخت ایران حباب های ریز تولید میشود که راندمان و بازده انتقال اکسیژن به آب به دلیل افزایش سطح تماس ، بیشتر خواهد بود .

شرایط و نگهداری دیفیوزر حباب ریز و حباب درشت

دیفیوزرهای هوادهی کاویان جهت استفاده بهینه و طولانی مدت باید در بازه های مشخصی رسیدگی و سرویس شود . که برای این منظور پیشنهاد میگردد که کلیه سیستم های هوادهی غیر فعال گردیده و استخرها تخلیه شوند ، جهت شستشو و بازبینی دیفیوزر ها . موثرترین روش پاکسازی رسوبات و جرمهای روی دیفیوزر های حباب ریز و حباب درشت ایرانی ، اسید شور کردن است ، به همین دلیل از اسید فرمیک جهت شستشوی دیفیوزر های هوادهی استفاده میشود . . جهت باز کردن منافذ عبور هوا از روی ممبران‌ دیفیوزر ها ابتدا به آرامی با استفاده اسفنج ، ابر یا برس بسیار نرم روی ممبران ها را شستشو داده و سپس از واترجت برای تکمیل شستشویی لایه بیرونی دیفیوزر استفاده می‌نماییم پس از شستشویی لایه بیرونی ممبران های دیفیوزر ، برای تکمیل فرآیند جرم زدایی از محلول اسید فرمیک استفاده می کنیم . در سیستم هوادهی بعد از بلوئر، جهت تزریق اسید می‌بایست یک ورودی و درپوش طراحی نمود. ( توجه داشته باشید که در زمان تزریق اسید به سیستم هوادهی بلوئر حتما خاموش بوده و مسیر حرکت اسید به سمت دیفیوزرها باشد زیرا اسید فرمیک قابلیت آسیب رساندن به بلوئر ها را دارد ) ، در ضمن باید ازمقاومت اتصالات، شیر ها و سیستم انتقال هوا در برابر اسید اطمینان حاصل گردد. در مرحله بعد، اسید فرمیک با غلظت ٨۵% به درون سیستم هوادهی تزریق شده و پس از بستن درپوش تزریق اسید سیستم هوادهی روشن می‌نماییم تا اسید از دیفیوزر تخلیه گردد (حداکثر زمان هوادهی از نیم ساعت بیشتر نباشد). از استفاده کردن هر نوع ماده شیمیایی به غیر از اسید فرمیک باعث آسیب جدی و از بین رفتن ممبران دیفیوزر می‌گردد.

دیفیوزر حباب ریز ایرانی

مزیت های دیفیوزر دیسکی هوادهی

- ساخت ایران

- بدون مشکل گرفتگی

- طول عمر بالا

- روش نصب آسان

- ایجاد افت فشار ناچیز

- مقاومت بالا نسبت به خوردگی

- به علت ایجاد حباب‌های ریز سرعت انتقال و جذب اکسیژن بسیار بالاست.

مشخصات فنی دیفیوزر حباب درشت

سوپاپ یک طرفه میزان هوادهی انداره حباب ها جنس ممبران جنس بدنه ارتفاع قطر
دارد 10 متر مکعب بر ساعت 2-4 میلی متر PP PP + GF 30% 57 میلی متر 12 اینج

دیفیوزر حباب درشت هوادهی

ساخت دیفیوزر دیسکی حباب درشت هوادهی کاویان از نوع ممبران سخت PPمیباشد . این مدل دیفیوزر بر خلاف دیفیوزر های با ممبران ساده در برابر فرسودگی مقاومت خود را نشان میدهد ، دیگر مزیت های دیفیوزر با ممبران سخت میتوان به طول عمر بسیار بالای دیفیوزر های ساخت ایران ( شرکت کاویان ) برای استفاده در محیط اسیدی و شرایط سخت اشاره کرد . جهت جلوگیری از نفوذ آب به داخل لوله های سیستم هوادهی در داخل ساختار دیفیوزر های هوادهی ، سوپاپ یکطرفه Check valve نصب گردیده است . بدنه و براکت ممبران از مواد پلی پروپیلن تقویت شده با الیاف شیشه ساخته شده است و نوع قفل براکت به بدنه از طریق پیچاندن براکت به بدنه تامین می شود .

دیفیوزر حباب درشت ایرانی

مشخصات فنی دیفیوزر حباب ریز

سوپاپ یک طرفه میزان هوادهی انداره حباب ها جنس ممبران جنس بدنه ارتفاع قطر
دارد 6 متر مکعب بر ساعت 1-3 میلی متر EPDM PP + GF 30% 57 میلی متر 12 اینج

دیفیوزر در صنعت پرورش ماهی

دیفیوزر های حباب ریز و حباب درشت هوادهی کاویان یا دستگاه هوادهی در حوزه پرورش ماهی و آبزیان مورد استفاده میباشد ، به وسیله طراحی و اتصال دیفیوزر ها در کف حوضچه پرورش آبزیان ، لوله کشی مناسب از طریق بلوئر (پمپ دمنده هوا ) هوای در نظر گرفته شده طبق پارامتر های مختلف ( ظرفیت هوادهی دیفیوزر – نوع دیفیوزر (حباب درشت – حباب ریز ) - مقدار اکسیژن لازم برای حوضچه – مدل دیفیوزر ) در حوضچه پرورش ماهی تزریق میشود . ماهی های جوان و سخت پوستان کمترین میزان اکسیژن محول مورد نیاز 6 میلی گرم در لیتر میباشد . کمترین مقدار اکسیژن محلول به پارامتر های زیادی بستگی دارد . به عنوان مثال گونه ماهی ، pH آب ، شوری آب ، آهن موجود در آب همه این عوامل در انتشار اکسیژن در آب تاثیر دارد . و در انتخاب نوع دیفیوزر ها و ظرفیت هوادهی و مقدار هوادهی بلوئر ها برای انتشار اکسیژن لازم در حوضچه پرورش ماهی موثر است . حداقل اکسیژن محلول برای آبزیان گرمابی 3 - 2 میلی گرم بر لیتر و برای آبزیان سردابی، حداقل 4-5 میلی گرم بر لیتر توصیه می گردد. در ضمن ماهی های بزرگ از ماهی های کوچک از نبود اکسیژن زود تر جان خود را از دست میدهند . برای مثال ماهی قزل آلا به حدود 7.5 میلی گرم بر لیتر اکسیژن محلول نیاز دارد در حالیکه ماهی کپور در غلظت اکسیژن محلول 3 mg/l زنده می ماند. بهترین شرایط رشد ماهی در میزان اکسیژن نزدیک به حد اشباع صورت می گیرد. همچنین میزان مواد معلق در آب برای ماهی قزل آلا باید کمتر از 30 mg/l باشد. شرکت کاویان در صنعت پرورش ماهی و شیلات به عنوان اولین و برترین سازنده ی دیفیوزر حباب ریز و حباب درشت هوادهی میباشد ، با بیشترین ظرفیت هوادهی در ضمن جنس یکی از ویژگی های مهم دیفیوزر های کاویان ساخت دیفیور از مواد دست اول PP ، EPDM میباشد .

 دیفیوزر پرورش ماهی

عوامل موثر در طراحی دیفیوزر ها و بلوئر ها

1. میانگین وزن آبزیان در ( ماهی ها ) در هر حوضچه

2. شکل وابعاد حوضچه پرورش ماهی جهت جای گذاری دیفیوزر ها

3. اندازه تولید CO2 به وسیله آبزیان

4. اختلاف فشار آب

5. مقدار ورودی آب

6. وضعیت عمومی استخر و مزرعه و تراکم ماهی

جنس دیفیوزر های حباب ریز

ممبران این نوع دیفیوزر ها (دیفیوزر حباب ریز )از جنس EPDM ساخته شده است . بدنه و براکت ممبران از مواد پلیمری ( PP ) می باشد و نوع قفل براکت به بدنه توسط پیچاندن براکت به بدنه تامین می گردد. طی تست های انجام شده توسط مهندسین شرکت کاویان ، به این نتیجه رسیده اند که دیفیوزر حباب ریز به دلیل تولید حباب های ریز باعث افزایش سطح تماس میشود که این امر راندمان انتقال اکسیژن در آب را افزایش میدهد

موضوعات مرتبط

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت تجهیزات و فناوری کاویان میباشد. © 2020 .