• 021-88854297
  • مشاوره و سفارش

روش های نوین تصفیه فاضلاب

 دیفیوزر دیسکی حباب ریز  هوادهی

انواع روش تصفیه فاضلاب

1. روش هاي فيزيکي

2. روش هاي شيميايي

3. روشهاي بيولوژيکي

در روش فيزيكي از خواص مکانيکي و فيزيکي و از قوانين جرم و وزن براي جداسازي مواد خارجي معلق در فاضلاب استفاده مي شود. از مهمترين روشهاي تصفيه فيزيكي استفاده از صافي ها، تانك هاي ته نشيني، سيستم هاي شناور سازي مي باشد. در فاضلاب هاي صنعتي پيچيده كه امكان رشد ميكروارگانيسم ها وجود ندارد بعد از روش هاي فيزيكي از روش هاي شيميايي و در واقع با كمك گرفتن از مواد شيميايي عمل تصفيه انجام مي گيرد. زماني که تصفيه فيزيکي و شيميايي جوابگو نباشد از تصفيه بيولوژيکي جهت حذف آلاينده ها استفاده مي گردد. در روش تصفيه بيولوژيکي، كه امروزه بسيار در جهان متداول و مورد توجه است از باكتريها جهت فرايند تصفيه استفاده مي گردد. وجود باكتريها در محيط علاوه بر افزايش سرعت تصفيه راندمان بالايي نيز به همراه دارد و به محيط زيست نيز آسيب وارد نمي آورد.

مفهوم فاضلاب

ناپايدار نمودن آلاينده هاي موجود در فاضلاب و ته نشين نمودن آنها اساس تصفيه فاضلاب را تشکيل مي دهد. در اين راستا كار عمده تصفيه توسط باكتري ها انجام مي گردد. باكتريهاي موجود در فاضلاب به دو دسته هوازي و بي هوازي تقسيم مي شوند باكتريهاي هوازي در حضور اكسي‍ژن فعاليت مي نمايند و جهت تجزيه مواد آلي نيازمند اكسي‍‍ژن مي باشند چون در فاضلاب ميزان اكسي‍ژن ناچيز است معمولا باكتريهاي بي هوازي غالب شده و فرآيند تصفيه را انجام مي دهند براي جلوگيري از اين اتفاق بايد تمهيداتي را اتخاذ نمود تا شرايط جهت فعاليت و رشد باكتريهاي هوازي فراهم گردد.

مهمترين انواع تصفيه بيولوژيكي:

1. تصفيه زيستي با کمک باکتريهاي هوازي.

2. تصفيه زيستي با کمک باکتريهاي بي هوازي.

3. تصفيه زيستي با کمک باکتريهاي هوازي نيترات ساز و بي هوازي نيترات زدا.

4. تصفيه زيستي با کمک باکتريهاي فسفات زدا.

تصفيه فاضلاب بیولوژیکی

امروزه با توجه به پيشرفت هاي علمي روزافزون بدست آمده ديگر استفاده از كليه روشها كاهش يافته و كشورها به استفاده از تجهيزات مختلف جهت هوادهي عمقي روي آورده اند زيرا اين روش به نسبت روشهاي ديگر مصرف انرژي كمتر و راندمان بالاتري را به همراه دارد. يكي از بهترين، كاربردي ترين و ارزان ترين وسله جهت هوادهي عمقي ديفيوزر مي باشد كه داراي انواع مختلفي مي باشد بهترين ديفيوزرها آنهايي هستند كه نياز به راهبري نداشته باشند و قادرباشند حباب هاي ريزي توليد نمايند چون هرچه تعداد حباب ها بيشتر و ريزتر باشد سطح خارجي آن افزايش يافته ميزان تبادل اكسيژن بيشتر شده و در نهايت ميزان راندمان تصفيه جهت تامين اكسيژن مورد نياز باكتريهاي هوازي افزايش مي يابد.

کلمات مرتبط

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت تجهیزات و فناوری کاویان میباشد. © 2020 .